Гечанський ЗДО

Батьківський лекторій

ЧИ КОРИСНО ДІТЯМ МОЛОДШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ ВЖИВАТИ СОЛОДОЩІ?

Солодощі дітям до 2-х років краще не давати. У більш старшому віці їх дозволяють (але не кожного дня) після їжі, а при гарному апетиті — зрідка та в проміжку між прийомами їжі, але не до їди, бо це знижує апетит. Не слід давати шоколад та шоколадні цукерки, тому що вони сприяють появі ексудативного діатезу та інших алергічних захворювань. Обмежувати вживання дітьми солодощів необхідно у будь-якому віці. Насамперед це пов’язане з тим, що вони шкідливі для; зубів. У жодному разі не можна давати цукерки, особливо льодяники, перед сном: кислоти, що виникають під час бродіння цукру, будуть протягом ночі роз’їдати зуби. Окрім того, надлишок цукру погіршує діяльність залоз внутрішньої секреції (насамперед, підшлункової залози).

ЯКЕ ВЗУТТЯ КРАЩЕ НОСИТИ ДИТИНІ?

Краще взуття для дитини — шкіряне або з якісного замінника шкіри, із супінаторами, підборами не вищими за 8 мм та міцними задниками й загладженими краями. Попіклуйтеся про те, щоб колір взуття відповідав одягу та дитячим аксесуарам. Для осінньо-зимового періоду взуття слід купувати на розмір більше, для літа «- за розміром ноги. Основна вимога для домашнього взуття — зручність та відпочинок для ніг, тому добре одягати сандалії або тапочки з підборами. Не варто застосовувати для щоденної носки «чешки» або капці на м’якій підошві. У них дитині незручно рухатися. І нога при цьому може формуватися і розвиватися не зовсім правильно. Якщо вдома досить тепло, діти можуть обходитися і без взуття: ходити босоніж дуже корисно для дитини.

ЯК НАВЧАТИ ДИТИНУ СПІЛКУВАТИСЯ З ОДНОЛІТКАМИ?

Формуючи в малюка прагнення до спілкування, батьки мають заохочувати навіть найнезначніші його спроби гратися з однолітками. Якщо двоє малюків намагаються обмінятися іграшками, можна схвалити це: «Толя погрався і віддав Володі. Молодець!» Грається дитина сама, але поруч з іншими. Це також можна відзначити: вона навчилася не заважати, покладений початок поваги до справ оточуючих. Дорослий каже: «Добре грався, не заважав нікому». Маленьких дітей, які ще не вміють домовлятися між собою, слід спонукати до об’єднання з іншими малятами. Наприклад; «Запропонуй цій дівчинці свій совочок, хай пограється поруч із тобою», «Запитай, як звуть цього хлопчика, і пограйся з ним в м’ячика», «Запроси Павлика разом подивитися малюнки в книзі», «Сідайте поруч зі мною, і я розповім Вірі, Маринці і тобі цікаву казочку».

ЯК ПРИВЧИТИ МАЛЮКА ПРИБИРАТИ ІГРАШКИ ПІСЛЯ ЗАВЕРШЕННЯ ГРИ?

Коли заняття або гра закінчені, від дітей, дійсно, вимагається вміння прибрати за собою все, із чим вони займалися. Це найважчий і не зовсім приємний обов’язок, який не завжди співпадає з настроєм дитини. Малюкам необхідно постійно нагадувати і показувати, як і де слід скласти іграшки. Іноді дитина, підкоряючись цій вимозі, виконує її формально, недбало. Наприклад, ставить пірамідки на місце, але вони не складені як належить, кільця нанизані непослідовно. Подібні дрібниці слід відзначити і попросити навести лад. Показати, як це зробити, або запропонувати: «Давай разом приберемо». Іноді «на допомогу варто підключити старшого брата чи сестру.

ЯК ВИХОВАТИ В ДИТИНІ ДБАЙЛИВІСТЬ, БЕРЕЖЛИВЕ СТАВЛЕННЯ ДО РЕЧЕЙ?

Навчаючи малят діям з предметами, поясніть, що іграшки, посібники, речі тоді лише слугують довго, якщо з ними поводяться акуратно: «Кубики після гри складають у коробок, інакше картинки на них затруться, відклеяться і ними не можна буде гратися». Покажіть: «Ось так їх вкладають — рівненькими рядочками, щільно прикладаючи один до одного. Бачиш, тепер кришка коробка вільно закривається, і він залишиться цілим, а кубики не розгубляться». Допомагаючи дитині роздягатися, поясніть: «Речі складають акуратно, ось так: спочатку капці — їх постав біля, ліжка, потім сорочку, колготи. Усе це акуратно повісь на стільчик. Тобі зручно буде одягатися вранці, бо все вже напоготові, ніщо не зімнеться, бери та одягай!» Якщо дитина розуміє мету своїх дій, вона швидше засвоює вимоги, у неї легше формуються навички охайності.

ЧИ МОЖНА ПОДОЛАТИ ЖАДІБНІСТЬ ДИТИНИ?

Якщо прояв жадібності є нестійким, зустрічається лише за певних ситуацій, то батькам цілком під силу допомогти дитині подолати цю рису характеру назавжди. Для початку розкажіть малюкові, що почуває людина, із якою він не бажає ділитися. Наприклад, ви помітили, що інша дитина зацікавлено дивиться на гарну ляльку, яку тримає в руках ваша донька. Намагайтеся перемкнути увагу своєї дитини на іграшку приятеля. Запропонуйте дітям зробити обмін на певний час. Ви побачите, що поступово ваша дитина навчиться отримувати насолоду від того, Що вона змогла когось порадувати. Обов’язково кажіть дитині і демонструйте, як ви задоволені та горді за неї, якщо вона поділилася з кимсь яблуком, іграшкою. Чим частіше ви будете заохочувати малюка ділитися з оточуючими і хвалити його за вияв щедрості, тим охочіше він буде радувати своєю увагою вас, інших близьких людей та своїх Друзів.